Czy w przedszkolu, tudzież szkole powinno obchodzić się Walentynki?
Zdania na ten temat są mocno podzielone.
Przeciwnicy twierdza, że jest to „święto” mocno komercyjne, nie nasze. Uczucie okazywać powinno się cały rok, a nie tylko w jeden dzień w roku. A poza tym przedszkole czy szkoła to nie miejsce na miłość.
Zwolennicy podkreślają z kolei, że nie jest to tylko dzień zakochanych. To dobra okazja do pogadanek na temat życzliwości, sympatii i szacunku do drugiego człowieka.
Dla tych, którzy jednak zdecydują się na zajęcia związane z Walentynkami podsyłam kilka pomysłów do wykorzystania”
1. Czerwony Dzień – tego dnia wszyscy ubierają się na czerwono, a w tle wszelkich aktywności (prace plastyczne, zabawy itp.) dominuje czerwona barwa.
2. Poczta walentynkowa – tutaj można wykorzystać dwa warianty:
– wersja dla dzieci starszych: na korytarzu ustawiamy udekorowany serduszkami karton, do którego każde dziecko może wrzucić zaadresowaną walentynkę. Na jednej z przerw/lekcji do akcji przystępuje listonosz, roznosząc kartki po adresatach.
– wersja dla dzieci młodszych: kilka dni przed obchodami Walentynek każde dziecko (nauczyciele także) losuje karteczkę z imieniem kolegi lub koleżanki, dla której przygotuje kartkę z życzeniami. Dzieci przygotowują walentynki w domu z rodzicami. 14 lutego przynoszą je do przedszkola i wręczają wylosowanej osobie.
3. Zostaw wiadomość – na korytarzu wieszamy wielkie serce (albo nawet kilka, żeby wszyscy mogli napisać swoje życzenia) i dajemy do dyspozycji kredki, pisaki, samoprzylepne serduszka itp. Każdy kto wejdzie do placówki będzie miał możliwość zapisania czego w tym dniu życzy Kasi z kl. V, pni Wiesi, wszystkim kolegom, a nawet całemu światu.
4. Zabawa „Ja lubię Ciebie, a Ty mnie” – dzieci podają sobie wzajemnie czerwone serduszko. Wręczając je trzeba powiedzieć koledze/koleżance za co się ją lubi, lub jakiś komplement.
5. Pokonywanie barier – tego dnia zapraszamy do przedszkola/szkoły osoby niepełnosprawne. Dzieci wspólnie spędzają czas, wcześniej przygotowują dla gości małe upominki, można zorganizować słodki poczęstunek. Ma to na celu oswajanie dzieci z niepełnosprawnością, naukę życzliwości i tolerancji wobec osób, które choć wyglądają inaczej niż my, są tak naprawdę tacy sami.
6. Serduszkowe zabawy dla najmłodszych – serduszka są bazą do różnorakich zabaw takich jak klasyfikowanie serc według wielkości, koloru; układnie ich od najmniejszego do największego; łączenie w pary takich samych serc itp.
A Wy jak obchodzicie Walentynki w Waszych placówkach?
Jeśli podobają Ci się treści na tej stronie i chciałbyś więcej i więcej… Postaw mi kawkę! Koniecznie z cukrem, bo cukier krzepi ;o)