Kilka sposobów na naukę tabliczki mnożenia

Tabliczka mnożenia jest jedną z podstaw matematyki. Niestety, jej pamięciowe opanowanie spędza sen z powiek niejednemu dziecku… Dlatego w tym artykule pokażemy kilka sposobów na naukę tabliczki mnożenia, czyli na jej szybsze opanowanie.

Przed przystąpieniem do nauki musimy się upewnić, że dziecko wie, na czym właściwie polega mnożenie. Jeśli tak nie jest, postarajmy się wytłumaczyć, najlepiej na przykładach z życia wziętych (np. W pokoju bawi się trzech chłopców, każdy z nich ma po 4 samochody. Ile autek jest w sumie w pokoju?). 
Kolejną bardzo ważną rzeczą jest uświadomienie dziecku, że mnożenie jest przemienne. Zadziała to jednocześnie motywująco na dziecko, gdy okaże się, że do wyuczenia jest praktycznie tylko połowa tego, co rozpisane w tabliczce ;o)
Komu  się nie chce, lub kto nie jest w stanie opanować tabliczki mnożenia pamięciowo, może nieco obejść system i korzystać z poniższych sposobów na uzyskanie wyników mnożenia:
1. Metody paluszkowe:
mnożenie przez 9 – korzystając z tej metody błyskawicznie możemy uzyskać wynik mnożenia przez 9. Trzymając przed sobą ręce zaginamy ten palec w kolejności, przez jaką liczbę chcemy pomnożyć, np. 3 to środkowy palec lewej ręki. Teraz liczymy ile wyprostowanych palcy zostało z każdej strony. Po lewej stronie są dziesiątki – w przypadku mnożenia przez 3 zostały 2 palce, a więc 20, po prawej jedności – 7. A więc nasz wynik to 27. Zgadza się?
mnożenie dla iloczynów większych lub równych 36 – Palce obu rąk numerujemy następująco: kciuk – 6, wskazujący-7, środkowy- 8, serdeczny- 9, mały- 10. Chcąc pomnożyć przez siebie dwie liczby zginamy odpowiednią ilość palcy: na przykład 6×8 – zginamy kciuk jednej ręki oraz kciuk, wskazujący oraz środkowy drugiej dłoni. Teraz liczymy ile palcy jest zgiętych – to liczba dziesiątek (w naszym przykładzie 4, czyli liczba 40). Następnie mnożymy przez siebie ilość palcy wyprostowanych (w tym przypadku 4×2=8). Otrzymaną liczbę dodać należy do liczby dziesiątek i otrzymujemy wynik. A więc 40+8=48. Racja? Inny przykład: 6×7 – zginamy kciuk jednej ręki oraz kciuk oraz wskazujący drugiej dłoni. Dziesiątki są 3, jednosci 4×3=12. W tym przypadku sumujemy obie liczby i otrzymujemy wynik – 30+12=42.

2. Tabliczkowe rymowanki – aby zapamiętać trudniejsze przykłady można ułożyć do nich własne, krótkie wierszyki/rymowanki lub skorzystać  z już gotowych jak na przykład te tutaj.

2. Tuba do nauki tabliczki mnożenia – Tuba Pitagorasa to sprytna zabawka, która sprawia, że nauka mnożenia i dzielenia staje się prosta i przyjemna! Wystarczy przekręcić dwa uchwyty na końcach tuby, aby od razu zobaczyć wynik – bez potrzeby liczenia w głowie czy sprawdzania w tabelkach. To trwały i wygodny sposób na szybkie opanowanie tabliczki mnożenia, idealny dla dzieci, które chcą uczyć się przez zabawę.

3. Tabliczka mnożenia po japońsku – ciekawy i łatwy sposobem jest mnożenie geometryczne za pomocą kresek:

 
 
Powyższe sposoby są niewątpliwe skuteczne, ale posiadają zasadnicze wady: ich zakres jest ograniczony i/lub potrzeba mniej lub więcej czasu, aby z nich skorzystać. A często bywa tak, że wynik potrzebujemy natychmiast. Wtedy lepiej jednak mieć tabliczkę  mnożenia w głowie.
 
I tu wracamy do punktu wyjścia – nauka tabliczki mnożenia bywa naprawdę żmudna i na efekty trzeba czasem czekać bardzo długo…
 
Jest jednak sposób, aby szybko i „bezboleśnie” nauczyć się mnożenia… 
 
Zapewne nieraz zdarzyło Wam się, że nieświadomie nauczyliście się na pamięć tekstu jakiejś piosenki, słysząc ją wielokrotnie w radiu. 
 
W ten sam sposób można nauczyć się tabliczki mnożenia – wystarczy nagrać głośne odczytywanie tabliczki mnożenia i nagrać na płytę CD lub inny nośnik. Dziecko słucha nagrań z płyty CD podczas różnych codziennych sytuacji – jadąc do szkoły, bawiąc się klockami, rysując. W tym czasie nieświadomie przyswaja sobie kolejne słupki tabliczki mnożenia.
 
 A jaki jest Twój skuteczny sposób na opanowanie tabliczki mnożenia?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top