Kilka pomysłów na wykorzystanie kasztanów na lekcji

Sezon na kasztany się skończył, więc czas na małe podsumowanie naszych tegorocznych, kasztanowych aktywności.
Były prace plastyczne z wykorzystaniem kasztanów, a także kasztanowe prace plastyczne.

1. Utrwalanie poznanych liter – dzieci układają z kasztanów poznane wcześnie litery lub liczby. Wbrew pozorom nie zawsze jest to łatwe zadanie.

2. Literkowe memory – na jasnej części kasztanów piszemy litery i gramy według ogólnych zasad gry memory. Pary mogą tworzyć litera mała z wielką, lub drukowana z pisaną.

3. Działania matematyczne – przygotowujemy karteczki ze znakami „+”, „-„, „>”. Dzieci układają kasztany po obu stronach znaków i obliczają wyniki.

4. Ćwiczenia w rozróżnianiu prawej i lewej strony – kartkę z bloku podzielić należy na dwie części, rysując na niej linię. Zadaniem dzieci jest układanie kasztanów według poleceń typu: połż po lewej stronie 3 kasztany. Po prawej stronie kartki połóż o 2 kasztany więcej niż po lewej itp.

5.  Budowanie ludzików z kasztanów i żołędzi – tradycyjna i bardzo lubiana zabawa darami jesieni. U nas oprócz ludzików był konik, piesek i gąsienica.

ludziki z kasztanow

6. Sowa ze słoika – sposób wykonania jest bardzo prosty, a efekt końcowy ciekawy. Do słoika wkładamy kasztany, żołędzie, liście itp. Z papieru kolorowego wycinami uszy, oczy, dziób i łapki, które naklejamy na słoik i gotowe.

sowa kasztany

7. Kasztanowe zawieszki – do ich przygotowania potrzebne są szpilki, kolorowe koraliki oraz wstążeczki.

zawieszki z kasztanow

zawieszki z kasztanow

 

8. Gra w kasztanowe bingo – Przygotuj plansze bingo z różnymi liczbami. Dzieci losują karty z liczbami lub proste działania matematyczne, a następnie kładą kasztany na odpowiednich polach planszy, gdy znajdą odpowiednią liczbę.

Jeśli podobają Ci się treści na tej stronie i chciałbyś więcej i więcej… Postaw mi kawkę! Koniecznie z cukrem, bo cukier krzepi ;o)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top