Kolejna gra(wczesniej pisałam o Memory), która daje nam wiele możliwości zabawy i którą warto nabyć, to gra typu lotto.
Najlepiej wybrać taką z wieloma elementami, o różnej tematyce.
Lotto obrazkowe |
Podstawowe zasady gry polegają na tym, że gacze poszukują obrazków z kart na swej planszy Lotto. Wygrywa osoba, która jako pierwsza ułoży swoje obrazki.
Można ją jednak wykorzystać inaczej.
Historyjka – każde dziecko otrzymuje kilka obrazków. Zadanie polega na ułożeniu krótkiej historyjki, która zawierać będzie wyrazy widniejące na kartach.
Kategoryzacje – obrazki można układać według różnych kategorii:
– zaczynające się na ta samą literę, np. statek, słońce, słoń, stół
– należące do tej samej tematyki, np. zabawki, zwierzęta, pogoda itd.
– mające taką samą liczbę sylab
– w tych samych kolorach
Lotto – kategoryzacja |
Lotto – kategoryzacja |
Domino ze słów I – rozdajemy tekturki w równiej liczbie każdemu z zawodników. Pierwszy gracz wykłada na stół dowolny obrazek, np. z bałwankiem. Kolejna osoba wybiera odpowiednią tekturkę i kładzie obok pierwszej. Nowa karta powinna być w jakiś sposób spokrewniona z poprzednią, czyli w tym przypadku z bałwanem. Tak więc następny gracz może położyć obrazek z lodami, ponieważ każdy z tych wyrazów składa się z dwóch sylab (bał-wan, lo-dy). Mógłby położyć także obrazek borsuka, gdyż obydwa wyrazy rozpoczynają się na literę „b”, a nawet obrazek mikrofon, ponieważ te dwa wyrazy kończą się na ta samą literę.
Wariant łatwiejszy: dzieci wymyślają wspólne cechy przedmiotów, np. Ten sam kolor, podobna forma i tak dalej. Idąc tym tropem obok bałwanka można położyć obrazek przedstawiający owieczkę, ponieważ też jest koloru białego. Można też położyć czapkę, bo obydwie rzeczy związane są z zimą. (źródło: „365 gier i zabaw na każdy dzień roku” wyd. Rea)
Domino ze słów II – nazwa kolejnego obrazka musi rozpoczynać się od ostatniej litery poprzedniego, np. auto, obraz, zegar itd.
Domino słowne |
Może macie jeszcze jakie pomysły?
Gra do kupienia na przykład tutaj